City Docs

Życie w przeludnionych, rozrastających się miastach staje się nie do zniesienia. Nasza cywilizacja oprócz wielu wspaniałych wynalazków i udogodnień stworzyła problemy, które prowadzą do katastrofy – przyglądamy się tym problemom w naszym cyklu City Docs. Prezentujemy pełnometrażowe dokumenty, który w wiarygodny i pasjonujący sposób o tym opowiadają. Po każdym filmie dyskutujemy, w gronie znawców tematu drążymy sprawę, obalamy mity i szukamy rozwiązań.

Faszyzm - realne zagrożenie? Pokaz filmu "Biała siła - spotkanie z wrogiem"

Po chwilowej przerwie wracamy w lutym, aby porozmawiać o tym, czy faszyzm jest w naszym mieście realnym zagrożeniem. Pretekstem do rozmowy będzie film Deeyah Khan „Biała siła ‒ spotkanie z wrogiem”. Dyskusję po seansie poprowadzi red. Małgorzata Waszkiewicz. Jej gośćmi będą: aktorka i wokalistka Emose Katarzyna Uhunmwangho, polski opozycjonista w czasach PRL, były przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej we Wrocławiu Aleksander Gleichgewicht oraz publicysta i dziennikarz Gazety Wyborczej Jacek Harłukowicz.

25 lutego | 19.00 | Bilety: 14 zł KUP BILET


Kryzys klimatyczny - pokaz filmu „Antropocen: Epoka człowieka”

Podczas kolejnego spotkania w cyklu City Docs porozmawiamy o kryzysie klimatycznym. Już nikt z nas nie ma wątpliwości, że globalne ocieplenie spowodowane kumulowaniem się gazów cieplarnianych, nie jest mrzonką małej grupy ekologów. Ocieplenie klimatu możemy obserwować na własne oczy. Podczas naszego listopadowego spotkania obejrzymy film „Antropocen: Epoka człowieka”. Naszym gościem w dyskusji, która odbędzie się po filmie, będzie m.in. Marcin Popkiewicz ‒ analityk megatrendów, ekspert i dziennikarz zajmujący się powiązaniami w obszarach gospodarka-energia-zasoby-środowisko. Autor bestsellerów „Świat na rozdrożu” i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?” oraz główny autor książki „Nauka o klimacie”. Redaktor portali ziemianarozdrozu.pl oraz naukaoklimacie.pl

21 listopada | 19.00 | Bilety: 13 zł - KUP BILET


Cała prawda o fake newsach - pokaz filmu "Bellingcat: prawda w czasach postprawdy" w reż. Hansa Poola

citydocsfakenews_maleW październikowej odsłonie cyklu City Docs porozmawiamy o fake newsach i szukaniu prawdy w dobie coraz powszechniejszego rozprzestrzeniania fałszywych informacji na masową skalę. Pretekstem do rozmowy będzie film „Bellingcat: Prawda w czasach postprawdy” w reż. Hansa Poola. Naszymi gośćmi będą: Bianka Mikołajewska (wicenaczelna i szefowa zespołu śledczego OKO.press, Dziennikarka Roku Grand Press 2016), Przemysław Gałecki (dyrektor Wydziału Komunikacji Społecznej w Departamencie Prezydenta Wrocławia) i prof. Paweł Rudnicki (Dolnośląska Szkoła Wyższa). Rozmowę poprowadzi red. Małgorzata Waszkiewicz.

18 października | sala Lalka | 19.00 | Bilety: 13 zł KUP BILET


Zrównoważony transport - pokaz filmu "Why We Cycle" w reż. Arne Gielen i Gertjana Hulstera

citydocswolnosc_malePo wakacyjnej przerwie wracamy z kolejną odsłoną cyklu, żeby porozmawiać o zrównoważonym transporcie w ramach obchodów Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu – Dnia bez Samochodu. Pretekstem do rozmowy będzie film „Why we cycle”. Naszymi gośćmi będą: Sabina Lubaczewska (Wrocławska Inicjatywa Rowerowa), Rafał Jurkowlaniec (prezes Dolnośląskiego Związku Kolarskiego) oraz Tomasz Sikora (dziennikarz Radia Wrocław, miłośnik komunikacji rowerowej). Rozmowę po seansie poprowadzi Mateusz Kokoszkiewicz, dziennikarz Gazety Wyborczej Wrocław.

22 września | sala Warszawa | 17.00 | Wstęp wolny. Odbiór wejściówek w kasach biletowych kina od 20 września.


Wolność - pokaz filmu "Ucieczka z kina Wolność" w reż. Wojciecha Marczewskiego

citydocswolnosc_maleW 30. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych wyborów do Senatu po II wojnie światowej zapraszamy na dyskusję na temat wolności. Czy wolność – będąca jedną z podstawowych wartości naszej cywilizacji – jest zagrożona? O wolności w obliczu aktualnych nastrojów społecznych, o wykorzystanych i przegapionych szansach po wyborach, które zapoczątkowały upadek komunizmu w Polsce - będziemy dyskutować z uczestnikami tamtych wydarzeń oraz osobami aktywnie zaangażowanymi w budowanie demokracji dzisiaj – z Ojcem Maciejem Ziębą, prof. Andrzejem Wiszniewskim, prof. Paweł Rudnickim, Katarzyną Kaczorowską oraz Pawłem Skrzywankiem.

4 czerwca | sala Warszawa | 18.00 | Wstęp wolny. Odbiór wejściówek w kasach biletowych kina od 1 czerwca.


Przyszłość Europy - pokaz filmu "Erasmus - obywatele Europy" w reż. Aggeliki Aristomenopoulou i Andreasa Apostolidisa

citydocsprzyszlosceuropy_maleW specjalnym festiwalowym wydaniu cyklu City Docs porozmawiamy o przyszłości Europy. Pokażemy film "Erasmus - obywatele Europy". Po seansie odbędzie się debata, której gośćmi będą: dr hab. Aldona Wiktorska-Święcka (kierownik Zakładu Europejskiej Integracji Gospodarczo-Społecznej i Rozwoju Regionalnego, Uniwersytet Wrocławski), dr Maciej Zathey (dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego) oraz Jacek Wasik (Dyrektor Przedstawicielstwa Regionalnego Komisji Europejskiej we Wrocławiu). Pokaz odbędzie się w ramach 16. Millennium Docs Against Gravity. 

16 maja | sala Lalka | 18.30 | Bilety: 15 zł KUP BILET


Spór o edukację - pokaz filmu „Alfabet” w reż. Erwina Wagenhofera

citydocssporoedukacje_maleTrzecim tematem naszego cyklu będzie spór o edukację. Pokażemy "Alfabet" Erwina Wagenhofera. Gośćmi debaty będą: Barbara Kutrowska (Pracownia Wspierania Kadry Kierowniczej WCDN), Marcin Kurek (pisarz, nauczyciel akademicki, rodzic zaangażowany w obronę praw dzieci z tzw. podwójnego rocznika), Beata Zwierzyńska (dyrektorka szkół i nauczycielka) oraz dr Łukasz Srokowski (socjolog, trener, edukator specjalizujący się w innowacyjnych metodach edukacyjnych). Spotkanie poprowadzi red. Małgorzata Waszkiewicz.

16 kwietnia | sala Lwów | 19.00 | Bilety: 13 zł KUP BILET


Smog - pokaz filmu "Smog Wars" w reż. Jonathana L. Ramseya

citydocssmog_maleDrugim tematem naszego cyklu będzie smog. Pokażemy "Smog Wars" Jonathana L. Ramseya. Gośćmi debaty będą: Krzysztof Smolnicki (Dolnośląski Alarm Smogowy), Katarzyna Szymczak-Pomianowska (dyrektorka Departamentu Zrównoważonego Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia) oraz dr Maciej Zathey (dyrektor Instytutu Rozwoju Terytorialnego). Spotkanie poprowadzi red. Mateusz Kokoszkiewicz.

19 marca | sala Lwów | 19.00 | Bilety: 13 zł KUP BILET


Mowa nienawiści – pokaz filmu „Wielebny W.” w reż. Barbeta Schroedera

citydocswielebnyW pierwszej kolejności zajmiemy się mową nienawiści i manipulacją ideami, która prowadzi do przemocy i zniszczenia. Pokażemy bezkompromisowy dokument WIELEBNY W. w reżyserii Barbeta Schroedera. Naszymi gośćmi będą: Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Ziad Abou Saleh, Kamila Kamińska-Sztark, a spotkanie poprowadzi red. Małgorzata Waszkiewicz

21 lutego | sala Lwów | 18.00 | Bilety: 13 zł 


radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil
Biuletyn Informacji Publicznej
Dolnośląskie Centrum Filmowe, ul. Piłsudskiego 64a, 50-020 Wrocław,
tel. 71 796 34 87, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript. , rezerwacja biletów: 71 793 79 00