Przegląd filmowy "Konie i ludzie"

konie i ludzieW dniach 9-13 września o godz. 20:00 zapraszamy na pięć projekcji filmów, z których każdy w nieco inny sposób ukazuje wyjątkowość relacji człowiek - koń. Przegląd jest częścią Europejskiego Festiwalu Konnego. Bilety 5 zł.


Z jednej strony będziemy mieli okazję zobaczyć życie najwybitniejszych dżokejów naszych czasów, w dokumentach o Josefie Vani, Anthonym McCoy'u, wyjątkową historię Baska - konia, który zrobił oszałamiającą karierę za oceanem, z drugiej zaś bardzo "ludzkie" historie z końmi w tle, jak uhonorowany nagrodami (Wenecja, Toronto) obraz Andrew Haigh'a "Polegaj na mnie", czy islandzka opowieść "O koniach i ludziach". Pokazy filmowe poprzedzone zostaną spotkaniami z gośćmi specjalnymi.

REPERTUAR:

9 września
  • godz. 19:30 Otwarcie festiwalu połączone z wernisażem wystawy fotografii "Euro Equus 2019"
  • godz. 20.00 VÁŇA reż. Jakub Wagner | Czechy 2012 KUP BILET
vanaPełnometrażowy dokument portretujący legendarnego, czeskiego dżokeja Josefa Váňę, odkrywający wewnętrzny świat myśli bohatera. Jego unikalnego sposobu bycia nie opiszą słowa. Film jest pierwszym, oryginalnym formalnie, ukazaniem jego codziennego życia z końmi, przerażających wypadków, a także historii rodzinnych. Przed projekcją spotkanie z Josefem Váňą.
10 września, godz. 20:00
  • O KONIACH I LUDZIACH reż. Benedikt Erlingsson | Islandia, Niemcy, Norwegia 2013 KUP BILET
o koniach i ludziachWspaniały debiut Benedikta Erlingssona „O koniach i ludziach” jest odważną, wyróżniającą się wizją osadzoną w dziwacznej jeżdżącej na koniach społeczności żyjącej na islandzkiej wsi. Film opowiada o zamiłowaniu do życia, koni oraz więzi, jaka wytwarza się pomiędzy człowiekiem a zwierzęciem. Publiczność doceni mocne doświadczenie, gdzie dynamizm, liryzm i świetny humor przeplatając się ze sobą, tworzą fascynujący związek. Głównymi protagonistami filmu są konie ze swoim wigorem i pięknem. Koń islandzki jest specjalną rasą ekstremalnej odmiany genetycznej. Jego popularność poza granicami wyspy rośnie, co widać po wzroście specjalnych klubów dedykowanych rasie, regularnych mistrzostwach świata i rosnącej populacji w Europie i Ameryce Północnej.


11 września, godz. 20:00
  • being APBEING AP reż. Anthony Wonke | Wielka Brytania 2017 KUP BILET
Dokument portretujący niewątpliwie jednego z największych sportowców Irlandii Północnej Anthony'ego McCoya oraz jego ostatni w karierze sezon. To fascynująca mieszanka poświęcenia, wątpliwości, decyzji, triumfów i porażek, kontuzji i ostatecznie znalezienia sposobu na opuszczenie sceny. Film śledzi wszystkie elementy, które składają się na życie McCoya. Widzimy go w akcji na torach wyścigowych w Wielkiej Brytanii i Irlandii. Jesteśmy z nim na Cheltenham Festival i Aintree. Widzimy, jak walczy z kontuzjami w domu, stawia sobie nowe cele i zmaga się z decyzją o przejściu na emeryturę. Śledzimy McCoya, kiedy żywi się szalonym pomysłem, by zwyciężyć 300 razy w sezonie. Widzimy niszczący wpływ obrażeń na ciało i psychikę. Anthony McCoy w całej swojej karierze wygrał rekordową liczbę gonitw – 4358.


12 września, godz. 20:00
  • POLEGAJ NA MNIE reż. Andrew Haigh | Wielka Brytania 2017 KUP BILET
polegaj na mnie15-letni Charley Thompson (Charlie Plummer) przyjeżdża do Portland w stanie Oregon ze swoim samotnym ojcem Rayem (Travis Fimmel). Obaj pragną świeżego startu po serii trudności, z jakimi się zderzyli. Podczas gdy Ray pogrąża się w osobistym chaosie, Charley podejmuje pracę opiekuna starzejącego się konia rasy Quarter Horse o imieniu Lean On Pete. Jednak któregoś dnia Charley odkrywa, że Pete jest skazany na rzeź, co skłania go do podjęcia ekstremalnych środków, aby uratować nowemu przyjacielowi życie. Charley i Pete wyruszają w nieznane, w poszukiwaniu ukochanej ciotki, której Charley nie widział od lat. Na zmianę doświadczają wielkich przygód i rozczarowań, ale nigdy nie tracą nadziei na znalezienie miejsca, które mogliby nazwać domem.. Film zdobył nagrodę specjalną na MFF w Wenecji.


13 września, godz 20:00
  • BASK. OBJAWIENIE AMERYKI reż. Hanna L. Ceglińska-Leśnodorska | Polska 2017 KUP BILET
baskFilm przedstawia tragiczną, jednak szczęśliwie zakończoną, niezwykle fascynującą historię konia arabskiego o imieniu Bask, który przyszedł na świat i wychował się w polskiej Stadninie Koni Albigowa. W 1963 roku został sprzedany do Stanów Zjednoczonych, gdzie po dramatycznej podróży przez Ocean Atlantycki dotarł do Arizony i odniósł oszałamiające sukcesy, a jego właściciel dzięki niemu został amerykańskim multimilionerem. Bask jest uważany za najwspanialszego konia arabskiego w całej historii hodowli tych koni na świecie, a Amerykanie okrzyknęli go „objawieniem Ameryki”. Większość amerykańskich polityków, aktorów, celebrytów ma w swoich stajniach potomków Baska, których uważa za „klejnoty rodowe”, ze względu m.in. na cenę jego potomstwa. Jego piękna, ale i zarazem tragiczna historia jest powiązana z historią dwóch polskich zawodników płynących w regatach Talisker Whisky Atlantic Challenge przez Ocean Atlantycki.
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil