Czarna Ameryka: "Monsters and Men"

monsters and menEkskluzywny pokaz nagrodzonego na festiwalu Sundance dramatu "Monsters and Men" wraz z dyskusją ze znakomitymi gośćmi i setem DJ-skim to część dwudniowego wydarzenia Czarna Ameryka. Zapraszamy do DCF 9 maja o 19:00. Bilety 15 zł. KUP BILET

Czarna Ameryka to jedyne w Polsce wydarzenie poświęcone wyłącznie afroamerykańskiej kulturze. Składa się na nie seans w DCF-ie połaczony z dyskusją oraz setem Dj-skim i bankietem (9.05), a także impreza z muzyką Jaya-Z w klubie Nietota (10.05).

To będzie pierwsza i jedyna okazja we Wrocławiu oraz druga w Polsce, po tegorocznym festiwalu Off Camera, aby zobaczyć na dużym ekranie niepokazywany wcześniej u nas dramat „Monsters and Men” (reż.: Reinaldo Marcus Green/USA/2018). Obraz zachwycił na ubiegłorocznym Sundance Film Festival, gdzie reżyser otrzymał Nagrodę Specjalną Jury za Wybitny Debiut Fabularny.

Akcja dramatu toczy się w Nowym Jorku na Brooklynie, w dzielnicy Bedford-Stuyvesant. To właśnie tam zostaje zostaje zastrzelony przez policję czarnoskóry mężczyzna. Zabójstwo nagrywa komórką młody ojciec (Anthony Ramos), po czym staje przed dylematem: ujawnić mediom nagranie, a tym samym narazić na nieprzyjemności siebie i swoją rodzinę czy mieć poczucie współudziału w przestępstwie? Zdarzenie zmienia jego życie i dwóch innych osób: czarnoskórego policjanta (John David Washington) i nastolatka (Kelvin Harrison Jr.). Ten ostatni z beztroskiego licealisty staje się aktywistą walczącym z przemocą i niesprawiedliwością społeczną wobec czarnych Amerykanów. Obraz porusza ważny temat w czasach ruchu Black Lives Matter, Ameryki Trumpa, rządów innych populistów na świecie i szerzej – międzynarodowej dyskusji o prawach wszelkich mniejszości oraz prawach człowieka.

W filmie zobaczymy Johna Davida Washingtona, który otrzymał za tę rolę nominację do prestiżowej nagrody Independent Spirit Awards. Aktor wyrósł na gorące nazwisko w Hollywood dzięki występowi w głośnym filmie „Czarne bractwo. BlacKkKlansman” Spike'a Lee (m.in. Granx Prix na festiwalu w Cannes, nominacje do Oscarów). Pozostałe główne role w „Monsters and Men” zagrali znani z bijącego rekordy popularności na Broadwayu musicalu „Hamilton”: Anthony Ramos i Jasmine Cephas Jones, wschodząca młoda gwiazda niezależnego amerykańskiego kina Kelvin Harrison Jr. („Mudbound”, „Jinn”, Luce”) i doceniana przez krytykę Nicole Beharie (serial „Jeździec bez głowy”, „Wstyd” Steve'a McQueena). Muzykę do dramatu napisał kompozytor Kris Bowers, autor m.in. ścieżki dźwiękowej do nagrodzonego Oscarem w kategorii Film Roku obrazu „Green Book”. Dystrybucją dramatu w USA zajęła się firma NEON, mająca pod swoimi skrzydłami takie filmy jak „Jestem najlepsza. Ja, Tonya” i „Gemini”. Do kin w Wielkiej Brytanii „Monsters and Men” trafił w tym roku dzięki raperowi Drake'owi i firmie Altitude Film Distribution odpowiedzialnej za wielokrotnie nagradzane „Fruitvale Station” i „The Florida Project”.


Po seansie odbędzie się dyskusja o filmie i o tym, jak przez lata muzyka hip-hop zmieniała się w roli komentatora spraw Czarnej Ameryki. Goście: dziennikarz Dawid Bartkowski (m.in. Interia, goodkid.pl, dyrektor artystyczny Polish Hip-Hop Festival), Radek Miszczak - dziennikarz i aktywista muzyczny, współautor książek „Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop”(2005) oraz „Dusza, rytm, ciało. Leksykon muzyki r&b i soul” (2008), do 2018 roku promotor festiwalu Hip-Hop Kemp PL. Prowadzenie: Marta Wróbel (dziennikarka, aktywistka kulturalna, DJ-ka - Marta Sparrow, prowadzi dla "Polityki" bloga "Czarna Ameryka", pomysłodawczyni i współorganizatorka wydarzenia.

Po projekcji i dyskusji zapraszamy wszystkich, którzy zakupili bilet na seans na afterparty w kinie. Seta zagra Wojtek Furmaniak - wrocławski DJ i promotor imprez, odpowiedzialny za popularny cykl letnich eventów muzyczno-gastronomicznych Rap Szalet. Autor muzyki do projektów grupy Food Think Tank. Z głośników usłyszymy utwory artystów pochodzących z Brooklynu (m.in. Jay Z, Notorious B.I.G, Busta Rhymes, Maxwell, Lena Horne). Na rzutniku zobaczymy w tym czasie zdjęcia Brooklynu i różnych jego dzielnic. Uczestnicy bankietu spróbują win z Winnica Moderna i serów z Przetwórstwo Farmerskie Sery Ślubowskie.

W piątek, 10 maja o 22.00 wydarzenie będzie mieć swoją kontynuację w klubie Nietota (ul. Kazimierza Wielkiego 50), gdzie odbędzie się Czarna Ameryka: Tribute to Jay-Z Party (bilety: 10 zł). Zagrają specjaliści od czarnych brzmień: Dejot, DJ CREON i Funk Fu. Zapraszamy!
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil