12. Sputnik nad Wrocławiem

sputnikOd 28 do 31 marca w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędą się pokazy najlepszych tytułów 12. Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik nad Polską”. Bilety: 12 zł.

PROGRAM:

28 marca, czwartek
10:00 Lili, reż. Anton Czyżykow, Ilja Czyżykow, 84 min KUP BILET
18:30 Krajobraz syberyjski. Spotkanie z Jędrzejem Morawieckim WSTĘP BEZPŁATNY
20:00 Głębokie rzeki, reż. Władimir Bitokow, 75 min KUP BILET

29 marca, piątek
10:00 Zaklęty w smoka, reż. Indar Dżendubajew, 72 min KUP BILET
20:00 Ambiwalencja, reż. Anton Bilżo, 121 min KUP BILET

30 marca, sobota
18:00 Dwoje, reż. Timofiej Żałnin, 94 min KUP BILET
20:00 Słonie mogą w piłkę grać, reż. Michaił Segał, 105 min KUP BILET
22:00 
Koncert zespołu „Dancing on the Edge of Love" WSTĘP BEZPŁATNY

31 marca, niedziela
18:00 Podrzutki, reż. Iwan I. Twierdowskij, 95 min KUP BILET
20:00 Serce świata, reż. Natalia Mieszczaninowa, 120 min KUP BILET


OPISY FILMÓW:

28 marca, czwartek

Lili male10:00 Lili, reż. Anton Czyżykow, Ilja Czyżykow, 84 min / film dla młodzieży
Tytułowa bohaterka obrazu „Lili” Antona i Ilji Cziżykowych to artystka objazdowego cyrku, w której życiu nieoczekiwanie pojawia się pierwsza miłość. Zakochuje się ona w miejscowym mechaniku maszyn rolniczych, dwudziestopięcioletnim Lioni. Miłosne i życiowe perypetie bohaterów są ściśle związane z życiem cyrku.

 


glebokie rzeki male

20:00 Głębokie rzeki, reż. Władimir Bitokow, 75 min
Debiut Władimira Bitokowa to kameralna opowieść o rodzinie drwali z odległej kabardyjskiej wioski. Reżyser pochodzi z Nalczyka, stolicy Republiki Kabardyjsko-Bałkarskiej. „Głębokie rzeki” to pierwszy film w całości nakręcony w języku kabardyńskim. W filmie nie zobaczymy wielu profesjonalnych aktorów. Twórcy nie przeprowadzili typowego castingu, różnymi sposobami szukali ludzi podobnych do wykreowanych bohaterów. Bitokow jest uczniem Aleksandra Sokurowa i podkreśla jego ogromną rolę w swoim debiucie fabularnym. „Aleksander Nikołajewicz proponował wiele rozwiązań, pomysłów. Nie zgadzałem się ze wszystkimi, czasami poważnie się kłóciliśmy, ale tam, gdzie jego idee nie były sprzeczne z moją wizją filmu, zawsze słuchałem rad. Grzechem byłoby nie polegać na opinii osoby z tak dużym doświadczeniem i talentem” – puentuje reżyser.


29 marca, piątek

zaklety w smoka male10:00 Zaklęty w smoka, reż. Indar Dżendubajew, 72 min / film dla młodzieży
Księżna Mirosława zostaje porwana z własnego wesela przez smoka, który zabiera ją ze sobą do zamku na wyspie. Bliscy i narzeczony to już przeszłość. Jej życie to teraz niewola wśród kamiennych murów w towarzystwie pięknego i tajemniczego Armana. Kim jest naprawdę i skąd wziął się na wyspie?ambiwalecja male

20:00 Ambiwalencja, reż. Anton Bilżo, 121 min
Fabuła filmu oparta jest na licznych kontrastach. Dwaj przyjaciele, początkujący psychiatrzy, mają zupełnie różny stosunek do życia. Jeden chce zawsze postępować według ustanowionych zasad; drugi – eksperymentować. Pierwszy to poukładany prymus; drugi – wichrzyciel spokoju. Pierwszy kocha, jednocześnie nienawidząc; drugi nienawidzi, kochając. Niestety obaj kochają tę samą kobietę. Dla jednego jest ona matką, dla drugiego zaś kochanką.30 marca, sobota

dwoje male18:00 Dwoje, reż. Timofiej Żałnin, 94 min
Zarówno dla reżysera Timofieja Żałnina, jak i pozostałej ekipy (aktorów, operatora, kompozytora) było to pierwsze zetknięcie z dużym planem filmowym. Projekt miał być swego rodzaju manifestem szeroko rozumianej wolności. Twórcy dostali od producentów pełną swobodę artystyczną. Aby ją wyrazić, podobnie jak bohaterowie filmu, musieli zmierzyć się z syberyjską srogą tajgą. Oszałamiająco piękne ujęcia, oddające wyższość przyrody nad małymi, ludzkimi problemami, a także akcja trzymająca w napięciu do ostatniej sceny sprawiają, że debiutancki projekt stał się dojrzałym, silnym głosem rosyjskich filmowców młodego pokolenia.

Slonie male

20:00 Słonie mogą w piłkę grać, reż. Michaił Segał, 105 min
Główny bohater, Dmitrij, jest niezwykle drobiazgowym, pedantycznym, odnoszącym sukcesy zawodowe managerem. Wyjazd w delegację do Odessy oraz spotkanie ze szkolnym kolegą rozpoczyna w jego życiu ciąg nietypowych relacji. Michaił Segał w charakterystyczny dla siebie sposób przeplata rzeczywistość z absurdem, tworząc kino oryginalne, zupełnie inne od tego, do czego przyzwyczajony jest widz. W efekcie „Słonie mogą w piłkę grać” zachwycają zaskakującą treścią w nieszablonowej formie.

31 marca, niedziela

podrzutki male18:00 Podrzutki, reż. Iwan I. Twierdowskij, 95 min
Iwan I. Twierdowski jest jednym z najbardziej wyrazistych i oryginalnych młodych reżyserów w Rosji, znanym z tak znakomitych tytułów, jak „Klasa specjalna” oraz „Zoologia”. „Podrzutki” to swego rodzaju fantasmagoria oparta na współczesnych rosyjskich realiach. Ciężko jest jednoznacznie określić gatunek filmu, krytycy opisują go jako szyderczą przypowieść o korupcji sądów i bezkarności służb mundurowych, komiks, dystopię czy karykaturę rzeczywistości.


serce swiata male20:00 Serce świata, reż. Natalia Mieszczaninowa, 120 min
Reżyserka „Kombinatu Nadzieja”, współautorka scenariusza do „Arytmii” po raz kolejny stworzyła obraz, który przekonuje niezwykłą wiarygodnością postaci i dialogów. Mieszczaninowa, wywodząca się z dokumentalistyki, doskonale wie, jak zachowują się, poruszają i rozmawiają prawdziwi ludzie. To dokumentalne podejście sprawia, że przeżycia zupełnie obcych osób widz po chwili odbiera jak własne. W centrum fabuły „Serca świata” znajduje się ośrodek szkoleniowy dla psów myśliwskich, funkcjonujący na własnych, bardzo prostych i przejrzystych zasadach. Tego typu ośrodki są zakazane w większości krajów. Miejsce unikalne, idealnie obnaża wewnętrzny świat głównego bohatera Jegora, któremu o wiele łatwiej jest okazywać czułość i troskę zwierzętom niż ludziom.
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil