"Moonlight" przedpremierowo w DKF-ie!

moonlight 2W sobotę 11 lutego o 20.30 zapraszamy do DKF-u na drugi pokaz przedpremierowy filmu "Moonlight" w reżyserii Barry'ego Jenkinsa. Obraz zdobył ponad 100 nagród i nominowany jest do ośmiu Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera i najlepszych aktora i aktorki drugoplanowych.

Nominowany do ośmiu Oscarów "Moonlight" otworzy lutowy cykl pokazów w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w DCF-ie. Seans 6 lutego o godzinie 20.00 będzie jednocześnie wrocławską przedpremierą dramatu w reżyserii Barry’ego Jenkinsa. "Moonlight" to opowieść o dorastaniu ubogiego, czarnoskórego chłopca w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami. Wrażliwy, niepewny swej tożsamości płciowej Chiron stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami w jego dzielnicy kontroluje Juan (Mahershala Ali, „House of Cards”, „Luke Cage”), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem dla głównego bohatera. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (wokalistka Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym, motywem przewodnim filmu Jenkinsa jest związek Chirona z jego matką (Naomie Harris, „Skyfall”, „28 dni później”), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy.

Osiem nominacji do Oscarów czyni z "Moonlight" jednego z głównych faworytów 89. gali wręczenia Nagród Akademii. Barry Jenkins będzie walczyć o statuetkę Złotego Rycerza dla najlepszego reżysera i za najlepszy scenariusz adaptowany. Szanse na Oscary w kategoriach aktorskich mają Mahershala Ali i Naomie Harris. "Moonlight" stanie też w szranki o nagrodę w najważniejszej kategorii - dla najlepszego filmu.

Przed galą oscarową na "Moonlight" mogą też spaść laury od krytyków brytyjskich - obraz otrzymał cztery nominacje do nagród BAFTA.

Obraz Jenkinsa zdobył ponadto aż 10 nominacji do Critics' Choice Awards i zwyciężył w dwóch kategoriach - statuetki odebrali Mahershala Ali oraz cały zespół aktorski.  Do tej pory najważniejszym wyróżnieniem dla tej produkcji pozostaje jednak Złoty Glob dla najlepszego filmu (dramatu).

Prasa o filmie:

"Jest tak dobry, że może przywrócić wiarę w kino" - Liz Braun, Toronto Sun

"Cichy i skromny, piękny i niezwykły" - Tom Shone, Newsweek

"Po prostu arcydzieło. Wychodzimy z kina odmienieni" - Paul Travers, Rolling Stone

"Najlepszy film ostatnich lat" - A.O. Scott, New York Times

"Arcydzieło to nadużywane słowo, ale w tym wypadku w pełni uzasadnione" - John Anderson, Wall Street Journal
Moonlight / (USA 2016)
obsada: Mahershala Ali, Shariff Earp, Duan Sanderson, Janelle Monáe, Naomie Harris)
reżyseria: Barry Jenkins
scenariusz: Barry Jenkins
zdjęcia: James Laxton
muzyka: Nicholas Britell
dystrybucja: SOLOPAN
gatunek: dramat
czas trwania: 110'
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil