Premiera: „Córki dancingu”

corkidancinguOd soboty 26 grudnia zapraszamy do DCF-u na niezwykły polski musical Agnieszki Smoczyńskiej, który zdobył nagrodę za Najlepszy Debiut Reżyserski 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. W obsadzie m.in.: Kinga Preis, Michalina Olszańska, Marta Mazurek, Jakub Gierszał, Marcin Kowalczyk i Magdalena Cielecka.

Film wyreżyserowała Agnieszka Smoczyńska, której krótkometrażowe filmy zdobyły kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach. Na tegorocznym FF w Gdyni „Córki dancingu”, poza nagrodą za najlepszy debiut, otrzymały ponadto Nagrodę za Najlepszą Charakteryzację, a w ręce Agnieszki Smoczyńskiej trafiła Kryształowa Gwiazda Elle. W rolach głównych – dwie niezwykle uzdolnione aktorki młodego pokolenia: Michalina Olszańska i Marta Mazurek. Wspierają je gwiazdy polskiego kina w nowych, zaskakujących wcieleniach – Kinga Preis jako królowa sceny disco, Magdalena Cielecka w roli Boskiego Futra rozgrzewająca do czerwoności bywalców PRL-owskich dancingów i Jakub Gierszał jako wirtuoz basowego brzmienia. W tle  pulsuje rytmiczna muzyka zespołu Ballady i Romanse oraz najpopularniejsze szlagiery lat 70. i 80. – od „Byłaś serca biciem” Andrzeja Zauchy i „Bananowego songu” grupy Vox po nieśmiertelne „I Feel Love” Donny Summer w brawurowym wykonaniu samej Kingi Preis.

Dwie nastolatki, Złota i Srebrna lądują w środku tętniącego muzyką, mieniącego się światłami neonów i cekinów świata warszawskich dancingów lat 80. Nie są to jednak zwyczajne dziewczyny, tylko syreny, które próbują poznać i zrozumieć, czym jest bycie kobietą w otaczającej je rzeczywistości. Dołączają do muzyków zespołu Figi i Daktyle, z dnia na dzień stając się sensacją nocnego życia stolicy. Pochłonięte przez miłość i rodzące się namiętności, na chwilę zapominają o swojej prawdziwej naturze. Ale wystarczy jedno złamane serce, by sytuacja wymknęła się spod kontroli.

GŁOS MEDIÓW:
Obronić na ekranie tak ekscentryczny pomysł to osiągnięcie nie lada. Ale zachwycić nim widzów to już mistrzostwo: wystarczyło, że na ekranie pojawiła się uroczo wystylizowana na lata 80. Kinga Preis i zaczęła śpiewać „I Feel Love” Donny Summer, by publiczność zareagowała entuzjastyczną owacją. „Córki dancingu” to bez wątpienia film, w którym można się całkowicie zakochać albo kategorycznie go odrzucić. Całym sercem jestem w tej pierwszej grupie. (...) Dopieszczony jest każdy kadr (znakomite zdjęcia Jakuba Kijowskiego), każde przejście między scenami – widać inspirację obrazami Aleksandry Waliszewskiej, teledyskami, komiksami, popkulturą. Ale tej grze kiczem patronuje melancholia - rodzaj egzystencjonalnego smutku, nieuleczalnego niespełnienia.
Paweł T. Felis, wyborcza.pl

Mistrzowskie kino od debiutantki. To jedno z najbardziej oryginalnych dzieł, jakie świat zapamięta, jeśli nie z tego roku, to, po styczniowej premierze w konkursie festiwalu Sundance, z przyszłego. (...) „Córki dancingu” to przede wszystkim film mądry. O tym jak łatwo dopasowujemy się do życiowej konwencji i przystajemy na pewne mechanizmy, które wynikają z zaklasyfikowania ludzi, rzeczy i zdarzeń do odpowiednich rodzajów, gatunków i zwyczajów. To także film wzruszający, o dziewczęcej i kobiecej sile, która staje ponad wszystkim. Thelmy i Luizy się nad Wisłą nie doczekaliśmy, to mamy Srebrną i Złotą. To również film piękny, obezwładniający swą hybrydą gatunków. Z jednej strony musical, z bezbłędną Kingą Preis w roli wokalistki, przebojowym epizodem Magdaleny Cieleckiej i wiązanką dancingowych przebojów.
Ian Pelczar, prw.pl

„Córki dancingu” to bezkompromisowy, oryginalny i przede wszystkim kobiecy głos, który stanowi powiew świeżości dla musicalu i dla polskiego kina. Możecie go nie zaakceptować, jego estetyka może was zirytować. Ale... możecie też się w nim zakochać i pozwolić mu pożreć Wasze serca. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że gra jest warta świeczki.
Karolina Stankiewicz, stopklatka.pl

Córki dancingu (Polska 2015)
reżyseria: Agnieszka Smoczyńska
scenariusz: Robert Bolesto
obsada: Kinga Preis, Michalina Olszańska, Marta Mazurek, Jakub Gierszał, Andrzej Konopka, Zygmunt Malanowicz, Marcin Kowalczyk, Magdalena Cielecka, Katarzyna Herman, Katarzyna Sawczuk
zdjęcia: Jakub Kijowski
muzyka: Ballady i Romanse – Zuzanna Wrońska, Barbara Wrońska
gatunek: musical/komediodramat
dystrybucja: Kino Świat
czas trwania: 92'

radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil