Oko na Bałkany: Chorwacja

okochorwacjaDCF zaprasza w dniach 11-17 kwietnia o godz. 18.00 na projekcje przeglądu „Oko na Bałkany”, przybliżającego w tym roku współczesne kino chorwackie. W ciągu tygodnia zaprezentowanych zostanie 7 filmów pełnometrażowych, a przed 5 z nich wyświetlimy krótkie metraże. Bilety: 12 zł.
PROGRAM:
PT 11.04, godz. 18.00:
SONIA I BYK, reż. Vlatka Vorkapić, 2012, 102’
SO 12.04, godz. 18.00:
LILI NA KSIĘŻYCU, reż. Dorotea Vucic, 2013, 15’
PIENIĄDZE I MEDYCYNA, reż. Branko Schmidt, 2012, 91’
NI 13.04, godz. 18.00:
WYPRAWA ZOVKO, reż. Predrag Licina, 2013, 22’
OSIOŁ, reż. Antonio Nuić, 2009, 90 min
PO 14.04, godz. 18.00:
POŻEGNANIE 2, reż. Irena Škorić, 2010, 22’
72 DNI, reż. Danilo Šerbedžija, 2010, 91’
WT 15.04, godz. 18.00:
KIEDY ZOBACZĘ TANIĘ, reż. Juraj Lerotić, 2010, 34’
CIEMNOŚĆ, reż. Dan Oki, 2011, 81’
ŚR 16.04, godz. 18.00:
OPOWIEŚCI Z ZAGRZEBIA, 2011, 110’
CZ 17.04, godz. 18.00:
POŻEGNANIE, reż. Irena Škorić, 2008, 11’
NOCNE STATKI, reż. Igor Mirković, 2012, 101’

OPISY FILMÓW:

Piątek 11.04, godz. 18.00:
SONIA I BYK (Sonja i bik /Sonija i byk), reż. Vlatka Vorkapić, 2012, 102 min
Największy przebój chorwackich kin ostatnich lat.
Granica pomiędzy Chorwacją a Bośnią i Hercegowiną. Oczy przypadkowego obserwatora przykułaby ciekawa scena. Granicę chce przekroczyć czterech mężczyzn. Nie są jednak sami. Wiozą ogromnego byka, który ma na terenie Chorwacji wziąć udział w walkach byków. Garonja, bo tak ma na imię byk, nie ma jednak wymaganych dokumentów. Granicę zatem przekroczy jego właściciel, Stipe. Puści byka wolno, a kto zabroni zwierzęciu dołączyć do właściciela?
Zagrzeb. To miasto, w którym mieszka Sonia, zatwardziała wegetarianka, aktywistka walcząca o prawa zwierząt, zdecydowana przeciwniczka walk byków. Chorwackim chłopom nie podoba się, gdy słyszą, jak na ekranie chorwackiej telewizji zarzuca im okrucieństwo. Mają w tej sprawie swoje zdanie: Sonia to lalunia, która o bykach nie ma pojęcia, zwierzęta kocha na pokaz, sama zaś nigdy nie miałaby odwagi stanąć z bykiem na arenie oko w oko. Stipe proponuje zakład. Zostaje jeden drobiazg – trzeba jeszcze przekonać Sonię.

Sobota 12.04, godz. 18.00:
LILI NA KSIĘŻYCU (Lili na Mjesecu), reż. Dorotea Vucic, 2013, 15 min
Lili nie jest zwykłą dziewczynką. Jej noce są wypełnione lękiem. Co noc do pokoju Lili wchodzi potwór, a ona nie może zawołać na pomoc rodziców, bo... przestała mówić. Może tylko przyciągnąć strasznego Potwora. Pewnej nocy Lili dostrzega podobną do siebie dziewczynkę, która ją ratuje od upadku z dachu, a potem szybko znika. Tej nocy Potwór znowu się pojawia, a Lili po raz kolejny ucieka do swojego wymyślonego świata. W wyobraźni wspina się w bezpieczne miejsce, na czubek dźwigu. Kiedy Potwór napada ją w łóżku, ta zwraca się do dziewczynki, która obdarza Lili mocą. Księżyc oświetla Potwora, a matka Lili wreszcie odnajduje siłę, by mu się przeciwstawić.
PIENIĄDZE I MEDYCYNA (Ljudozder vegetarijanac). reż. Branko Schmidt, 2012,  91 min
Danko Babic jest lekarzem – cenionym ginekologiem. Jednak oprócz znajomości lekarskiego fachu Babica cechuje niezdrowa ambicja i miłość do pieniędzy. Babic marzy o objęciu stanowiska szefa kliniki – dopnie celu. Zdobędzie też pieniądze. Wszystko dzięki kłamstwom, fałszerstwom i łamaniu etyki zawodowej. Plus kontakty z mafią, alkohol i narkotyki... Czy Babicowi uda się zawrócić z obranej drogi?
Festiwale i nagrody: MFF w Moskwie 2012 (Konkurs Główny), FF w Puli 2012 (Najlepszy Reżyser, Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Męska, Najlepsze Zdjęcia, Nagroda Specjalna w kategorii Najlepsza Charakteryzacja),  Międzynarodowy Festiwal Filmów poświęconych tematyce przestępczości w Stambule 2013 (Grand Prix).

Niedziela 13.04, godz. 18.00:
WYPRAWA ZOVKO (Teleport zovko), reż. Predrag Licina, 2013, 22 min
Akcja filmu ma miejsce w przyszłości, kiedy to, po pięćdziesięciu latach od tej chwili teleportacja staje się zwyczajnym środkiem transportu w bogatych krajach. Niestety, w Chorwacji w odległej przyszłości jeszcze nie ma punktów teleportacyjnych, dlatego jej mieszkańcy, by podróżować w odległe miejsca korzystają z punktów teleportacyjnych w sąsiednich krajach. Martina Kraljević słyszy w radio reklamę pierwszej usługi teleportacyjnej w Chorwacji. Jej mąż Robert już trzy razy się teleportował służbowo, czego mu trochę zazdrości. Namawia go do wypróbowania nowej usługi, o nazwie „Zovko Teleport”, razem z synem, uczniem podstawówki, i nastoletnią córką. Planują podróż z Zagrzebia na Vis na rodzinne wczasy – ale nawet najlepsze plany mogą się nie udać...
OSIOŁ (Kenjac), reż. Antonio Nuić, 2009, 90 min
Rok 1995. Wkrótce rozpocznie się operacja wojskowa, która zakończy wojenne działania na terenie Chorwacji. Główny bohater filmu, Boro, wraz z żoną i synem jedzie do rodzinnej wsi, położonej na terenie Hercegoviny. Odkąd był tam ostatni raz, minęło siedem lat. Siedem lat to długo. Nadszedł czas, by wyjaśnić i zamknąć pewne sprawy  – zarówno w historii kraju, jak rodziny.
Festiwale i nagrody: Bergamo Film Meeting 2010 (Nagroda Brązowej Róży w kategorii Najlepszy Reżyser), MFF w Puli 2009 (Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Muzyka, Najlepszy Scenariusz).

Poniedziałek 14.04, godz. 18.00:
POŻEGNANIE 2 (Rastanak 2), reż. Irena Škorić, 2011, 22 min
Krótkometrażowy film fabularny „Rozstanie” (2008) pojawił się na wielu prestiżowych festiwalach na wszystkich kontynentach i zdobył kilka nagród. Rozstanie 2 (2011) to autoironiczny komentarz do sequeli wielkich hitów filmowych. Akcja toczy się pewnego poranka, kiedy bohaterowie „Rozstania” - ojciec (Ivan Brkić) i jego syn (Asim Ugljen) - udają się na plan filmowy, gdzie ma rozpocząć się nagrywanie sequela. Na ekipę filmową czekają nie tylko oni, ale również i sama reżyserka filmu, Irena Škorić, przed jej domem, skąd mieli ją zabrać. Ta gorzka komedia odkrywa prawdę o tym, co się dzieje z aktorami, a co z reżyserką, i czy w ogóle dojdzie do nagrania sequela.
72 DNI (72 dana), reż. Danilo Šerbedžija, 2010, 91 min
Dziadek Durad, co prawda, opuścił ten świat, jednak pozostawił po sobie wspomnienia oraz całkiem niezłą emeryturę, która teraz wpływa na konto wdowy - Nedy Paripović. Neda zaś utrzymuje z niej całą rodzinę. Zatem, kiedy i ona nagle umiera, wszyscy wpadają w popłoch. Jednak od czego ma rozum Mane, ojciec rodziny? Wpada na pewien pomysł, dzięki któremu emerytura nadal będzie wypłacana. Wszyscy są zachwyceni. Oprócz Branko. Ten marzy wyłącznie o tym, by jak najszybciej wyrwać się ze szponów kochanej rodzinki.

Wtorek 15.04, godz. 18.00:
KIEDY ZOBACZĘ TANIĘ (Onda vidim tanju), reż. Juraj Lerotić, 2010, 34 min
Matka Željka (16 lat) i jego młodszego brata leży w szpitalu. Chłopcy mieszkają sami. Željko obiecał sobie dwie rzeczy - że w końcu przejmie inicjatywę i pozna Tanię. Zdobędzie pieniądze, by kupić matce prawdziwą perukę z naturalnych włosów. I wtedy wszystko będzie dobrze. Na pewno. „Kiedy zobaczę Tanię” to magiczna, wciągająca opowieść zbudowana ze zdjęć.
CIEMNOŚĆ (Mrak), reż. Dan Oki, 2011, 81 min
Pierwszy dzień lata. Jednak kolejnych 36 godzin nie wypełni słońce i jasność – nastąpi seria wydarzeń, które sprowadzą ciemność na duszę nie tylko głównego bohatera - Frane'a. A może tylko wydobędą to, co we Franem tkwi od dziecka? Frane pracuje jako taksówkarz. Pewnej nocy, po skończeniu pracy, uwodzi nieznaną kobietę. Dochodzi do morderstwa. Próba zatarcia śladów zbrodni prowadzi do kolejnych dramatycznych wydarzeń. Frane jednak jest przekonany, że nikomu nie uda się trafić na jego ślad. Beztrosko udaje się z siostrą i jej mężem na piknik nad rzekę. Tam spotka go coś, czego nie przewidział w najgorszych snach.

Środa 16.04, godz. 18.00:
OPOWIEŚCI Z ZAGRZEBIA (Zagrebačke priče), 2011, 110 min
Dziewięciu różnych reżyserów i dziewięć opowieści, dla których tłem jest Zagrzeb. Scenariusze zostały nadesłane na konkurs zorganizowany przez producenta – Propeler Films. Z nadesłanych 107 propozycji wybrano i zrealizowano 9.

Czwartek 17.04, godz. 18.00:
POŻEGNANIE (Rastanak), reż. Irena Škorić, 2008, 11 min
Ojciec i syn wyruszają w podróż swoją starą, pamiętającą czasy byłej Jugosławii Zastawą 101. Czeka ich rozstanie z przedmiotami, do których byli przywiązani, z ludźmi, których kochali, z krajem, którego już nie ma, a który był ich domem. To nie będą łatwe chwile.
NOCNE STATKI (Noćni brodovi), reż. Igor Mirković, 2012, 101 min
Ostatnia bywa taka sama, jak pierwsza: nagła, trudna, burzliwa. Pierwsza jest bohaterką setek opowieści. Ten film opowiada o ostatniej. "Nocne statki" to historia miłości, która nie miała się narodzić. Zakwitła naprzeciw wszystkiemu - gdy pewnej nocy Helena i Jakov przeskoczyli mury domu spokojnej starości i, jak para nastolatków, wyruszyli w świat. Ich życie nabrało kolorów. Pokonują bezdroża samochodem, który nie ma wstecznego biegu. Telefony komórkowe wyrzucają do rzeki i ruszają w rejs jachtem, który prowadzi Helena. Co prawda, ostatnio żeglowała 60 lat wcześniej, ale do diabła z tym! Do diabła z całym światem. Trzy bezsenne doby i przygoda są tego warte.

radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan sieckinlokalnych logo skil logo skil