Filmowy Klub Seniorów - grudzień 2017


  • 5 - KEMERDYNER, reż.– LEE DANIELS - USA 2013 - 130 min.     
  • 12 - MARIA SKŁODOWSKA-CURIE, reż. MARIE NOELLE - Francja, Polska, Niemcy, Belgia 2016 - 100 min.
  • 19 - PARYŻ MOŻE POCZEKAĆ, reż. ELEANOR COPPOLA - USA- Japonia 2016 - 90 min.

 


Seanse - wtorki godz. 12.00 | Bilety - 11 złotych


leonardKAMERDYNER

Film przedstawia opartą na faktach historię Cecila Gainesa - czarnoskórego mężczyzny, który wykonywał zawód kamerdynera w Białym Domu w Waszyngtonie i w trakcie swojej pracy służył aż ośmiu prezydentom. Stanowi więc łatwo przyswajalną lekcję historii, w dodatku piękną wizualnie, starannie wykonaną i prezentowaną z gracją i wyczuciem delikatności materii. "Kamerdyner" to dzieło niezwykle ambitne, gdyż reżyser Lee Daniels  w dwie godziny  spróbował zmieścić ponad 70 lat historii Stanów Zjednoczonych. A dokładniej – stworzył swego rodzaju almanach walki Afroamerykanów, indeks kluczowych wydarzeń historycznych i najbardziej typowych sytuacji w życiu czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ich zmagań i starań o uzyskanie równych praw.

 


tancerkaMARIA SKŁODOWSKA-CURIE

Fragment biografii naszej dwukrotnej noblistki został potraktowany przez twórców filmu jako intymny portret kobiety próbującej odnaleźć się w świecie, który nie zawsze był jej przyjazny. Autorka filmu skupia się na jej tęsknocie za mężem, na ambicjach i frustracjach, na troskliwości matki i na czystej radości nowego uczucia. W tej formie świetnie odnalazła się grająca główną rolę Karolina Gruszka. Jej kreacja pozwala widzom uwierzyć, że mamy do czynienia z kobietą ze stali, kiedy chodzi o obronę swoich przekonań, i kruchą istotę, gdy górę biorą uczucia. Warto też zauważyć, jak niezwykłą rolę odgrywają przepiękne zdjęcia Michała Englerta, które skutecznie wpisują się w tą formułę kostiumowej biografii.
 


latoPARYŻ  MOŻE  POCZEKAĆ

Film został zainspirowany przeżyciami samej reżyserki – żony wybitnego reżysera Francisa Forda Coppoli. W 2009 roku Eleanor towarzyszyła mężowi na festiwalu filmowym w Cannes. Po jego zakończeniu oboje mieli wyruszyć do Paryża. Pewne komplikacje spowodowały, że stało się inaczej. Coppola został w Cannes, a Eleonora wyruszyła do Paryża z jego przyjacielem. I tak właśnie narodził się scenariusz do filmu "Paryż może poczekać". A zaplanowana na siedem godzin podróż, zamieniła się w dwudniową przygodę pełną najlepszego jedzenia, doskonałego wina, zapierających dech widoków, nieoczekiwanego humoru oraz… szczypty romansu.


ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo