Filmowy Klub Seniorów - marzec 2018

  • 6 - KŁAMSTWO, reż.  MICK  JACKSON  – USA, Anglia -2016 – 110 min.
  • 13 - POWIERNIK KRÓLOWEJ, reż. STEPHEN  FREARS  – USA, Anglia - 2017  -  105 min.
  • 20 - TEORIA WSZYSTKIEGO, reż. JAMES  MARSH  - Anglia - 2014 –  125 min.
  • 27 – BEZMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI, reż. WIESŁAW  SANIEWSKI  -  Polska  -2006  - 130 min.

 


Seanse - wtorki godz. 12.00 | Bilety - 11 złotych

kamstwoKŁAMSTWO

Historia autentycznego, trwającego prawie 5 lat procesu o zniesławienie, którego stronami była amerykańska wykładowczyni profesor Debora Lipstadt i brytyjski historyk David Irving. To proces, w którym nie ma miejsca na emocjonalne, porywające mowy czy  szukanie kruczków prawnych. To proces wierny do tego stopnia, że wszelkie kwestie, które padają w filmie, są co do słowa zaczerpnięte z sądowych stenogramów. To prosty, ale przekonujący i w sporej mierze dramatyczny obraz o walce o prawdę. Bo paradoksalnie w dzisiejszych czasach to coraz trudniejsze, a rozmaici kłamcy świetnie z tego korzystają. A poza tym to obrazy świetnie ułożone w ciąg wydarzeń  i rewelacyjnie odegrane przez wyśmienitą obsadę.
 

powiernik-krolowej-1000x600POWIERNIK KRÓLOWEJ

Przybysz z Indii  Abdul Karim zjawia się na brytyjskim dworze, aby z okazji jubileuszu wręczyć królowej Wiktorii  podarek od swojego narodu. Sympatyczny młodzieniec ma spędzić w Europie zaledwie kilka dni, a zostaje  ponad 10 lat. Wiktoria obdarza go względami i czyni swoim duchowym przewodnikiem oraz najbardziej zaufaną osobą. Jak można się domyślić, świta władczyni nie jest zadowolona z takiego obrotu spraw. Zaniepokojone utratą wpływów towarzystwo rozpoczyna z nim wojnę podjazdową. Pojawia się więc rozliczenie z kolonialną przeszłością Królestwa, zderzenie dwóch kultur i refleksja nad stosunkiem zachodniej Europy do świata islamu. A wytrawny  reżyser Stephen Frears  rozbraja nas raz ronicznym humorem, raze celną obserwacją obyczajową.  
 

teoria TEORIA WSZYSTKIEGO

Film opowiada prawdziwą historię genialnego fizyka Stephena Hawkinga,  a scenariusz powstał na podstawie powieści jego pierwszej żony. Student nauk ścisłych poznaje pogodną, rezolutną humanistkę, łatwo znajdują wspólny język, a rodzące się między nimi uczucie pełne jest subtelności, świeżości, wzajemnej fascynacji i młodzieńczej radości. Ten uporządkowany świat Hawkinga brutalnie niszczy poważna choroba. Nie niszczy jednak jego geniuszu. "Teoria wszystkiego" to film niezwykle intymny, poruszający i inspirujący, wyróżniający się wyciszeniem, skupieniem, zaproszeniem widza w kameralny świat głównych bohaterów.  To mądre i bardzo dojrzałe kino.   .


Bezmiar-SprawiedliwosciBEZMIAR SPRAWIEDLIWOŚCI

To prawdziwa historia sprzed lat rozgrywająca się we Wrocławiu : zabójstwo  młodej dziennikarki będącej w ciąży prawdopodobnie z kolegą z pracy - mężczyzną dużo starszym od siebie, w dodatku żonatym. I właśnie on stał się głównym podejrzanym. Pojawiło się jednak wiele odmiennych I niejednoznacznych wersji tych wydarzeń, a prawnicy stanęli przed nie lada wyzwaniem. Reżyser filmu Wiesław Saniewski wykorzystując dramat sądowy jako jeden z gatunków kina popularnego, stworzył pretekst do postawienia fundamentalnych pytań o możliwość poznania prawdy i wydania sprawiedliwego osądu o człowieku. Bohaterowie oceniają oskarżonego, życiowych partnerów, samych siebie. Prawo wydaje  się tu być zbyt jednoznaczną, zbyt łatwą receptą na życie.
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo