Dyskusyjny Klub Filmowy - luty 2015

KINO WSCHODU
  • 2.02 - 9 KOMPANIA, reż. FIODOR BONDARCZUK (Rosja, Ukraina, Finlandia) – 2005 – 130'
  • 9.02 - PANNY MŁODE, reż. TINATIN KAJRISZWILI (Gruzja, Francja) – 2014 – 95'
  • 16.02 - JA NIE WRACAM, reż. ILMAR RAAG (Rosja, Estonia, Białoruś) – 2014 – 105'
  • 23.02 - NASZA KLASA, reż. ILMAR RAAG (Estonia) – 2007 – 100'


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

9 KOMPANIA
Wstrząsający, zrealizowany z ogromnym rozmachem film oparty na faktach. Dwanaście miesięcy z życia młodych rosyjskich żołnierzy wysłanych na służbę do Afganistanu, na rok przed zakończeniem dziewięcioletniego konfliktu z ZSRR. Przejmująca historia o oddaniu się dla ojczyzny i poświęceniu dla współtowarzyszy. Ale to również obraz bolesnej tragedii tysięcy ludzi okaleczonych w tej niepotrzebnej wojnie, którzy do dziś nie potrafią wyzwolić się z tej traumy.


PANNY MŁODE
Akcja filmu obraca się w świecie izolacji więziennej. On przebywa w więzieniu, ona na wolności. A reżyserka filmu zastanawia się, co sprawia, że ludzie chcą być ze sobą, nawet, gdy muszą żyć rozdzieleni. Zastanawia się nad trwałością takiej więzi i ceną, jaką przychodzi ludziom zapłacić. Jej film próbuje oddać stan ducha bohaterów, przekazać nam emocjonalne zawirowania i wewnętrzne dramaty. I trzeba przyznać, że cel swój osiąga. Spokojne tempo opowieści i precyzyjna konstrukcja filmu sprawiają, że obraz tworzy harmonijną całość. Prosty język, linearna narracja czynią przesłanie „Panien młodych” klarownym dla każdego.


JA NIE WRACAM
Główną bohaterkę filmu Annę – dziewczynę z domu dziecka, a dziś kobietę sukcesu – spotyka splot nieoczekiwanych kłopotliwych okoliczności. Chcąc z nich wybrnąć i uniknąć fałszywych oskarżeń, decyduje się na oryginalną zmianę własnej osobowości – udaje bezdomną nastolatkę. Ale i to powoduje dalsze nieprzewidywane i kłopotliwe wydarzenia w jej życiu. To film o poszukiwaniu szczerej przyjaźni i wzajemnej akceptacji w nie zawsze przyjaznym świecie, w którym żyjemy.

NASZA KLASA
„Nasza klasa” to obraz, który w drastyczny i dosłowny sposób pokazuje, jak przemoc rodzi przemoc. Reżyser opowiada historię chłopca prześladowanego przez całą klasę. Nie wiemy do końca, jaka jest geneza tej niechęci, widzimy jednak, że nie jest on w stanie i nawet nie próbuje skutecznie wyzwolić się z roli ofiary. W pewnym momencie w jego obronie stanie jeden z jego prześladowców… Mamy tu więc analizę przemocy, obserwację zbiorowego bezmyślnego szaleństwa, a także portret moralnego konformizmu.
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta kreatywnywroclaw kultura logo duze tuwroclaw wtwlogo