Dyskusyjny Klub Filmowy - luty 2017

SEZON OSCAROWY część II
  • 6 – MOONLIGHT - przedpremiera, reż. Barry Jenkins, USA 2016 – 111'
  • 13 – AŻ DO PIEKŁA, reż. David Mackenzie, USA 2016 – 102'
  • 20 – LION. DROGA DO DOMU, reż. Garth Davis, USA, UK, Australia 2016 – 129'
  • 27 – MANCHESTER BY THE SEA, reż. Kenneth Lonergan, USA 2016 – 135'


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

MOONLIGHT
Nominowany do ośmiu Oscarów dramat w reżyserii Barry’ego Jenkinsa. Opowieść o dorastaniu ubogiego, czarnoskórego chłopca w jednej z niebezpieczniejszych dzielnic Miami. Wrażliwy, szukający swej tożsamości płciowej Chiron stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. Handel narkotykami w jego dzielnicy kontroluje Juan (Mahershala Ali), który staje się swego rodzaju zastępczym ojcem dla głównego bohatera. Czysty i widny dom, w którym Juan mieszka ze swoją dziewczyną Teresą (Janelle Monáe) staje się dla chłopca oazą stabilności, miejscem gorących posiłków, świeżej pościeli i swobodnych rozmów. Drugim, równie bolesnym i skomplikowanym, motywem przewodnim filmu Jenkinsa jest związek Chirona z jego matką (Naomie Harris), która stacza się w wyniszczający nałóg narkotykowy.

 


 

przeleczocalonychAŻ DO PIEKŁA
Braciom Toby’emu (Chris Pine) i Tannerowi (Ben Foster) lokalny bank za długi konfiskuje ranczo. Mężczyźni postanawiają więc okraść jeden z jego oddziałów. Skok się udaje, ale dopiero teraz bracia będą musieli stawić czoła prawdziwym kłopotom. Ich tropem podąża Marcus (Jeff Bridges), nieustępliwy Strażnik Teksasu. Stróż prawa wkrótce przejdzie na emeryturę, więc pojmanie braci ma stanowić wspaniałe zwieńczenie jego policyjnej kariery. Zaczyna się niebezpieczny pościg. Czy zawiedzie Toby’ego i Tannera – jak sugeruje tytuł – „Aż do piekła”? Film Davida Mackenzie’go otrzymał cztery nominacje do Oscarów: dla najlepszego filmu, najlepszego aktora drugoplanowego (Jeff Bridges), najlepszego scenariusza oryginalnego (Taylor Sheridan) oraz za najlepszy montaż.

 


 

LION. DROGA DO DOMU
Sześć nominacji do Oscarów, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego aktora drugoplanowego (Dev Patel) oraz najlepszej aktorki drugoplanowej (Nicole Kidman). Saroo jako mały chłopiec zagubił się na ulicach Kalkuty. Nie znał swojego imienia, nie potrafił podać adresu. Tułającego się po slumsach chłopca uratowali Sue i John -  małżeństwo z Australii. Po latach Saroo, już jako dorosły mężczyzna, postanawia wrócić do Indii, aby odnaleźć swą biologiczną rodzinę. Czy jednak będzie to możliwe po tak długiej rozłące? Film w reżyserii Gartha Davisa inspirowany jest prawdziwą historią Saroo Brierleya. W tej roli zobaczymy Deva Patela, gwiazdę „Slumdoga, milionera z ulicy”, a partnerują mu Rooney Mara oraz Nicole Kidman i David Wenham.

 


 

zwierzetanocyMANCHESTER BY THE SEA
Nagrodzony Złotym Globem Casey Affleck wciela się mieszkającego w Bostonie dozorcę o imieniu Lee. Jego życie zdominowane jest przez monotonię i rutynę, do czasu, gdy otrzymuje wiadomość o śmierci brata (Kyle Chandler). Jeszcze większym zaskoczeniem jest dla Lee informacja o tym, że brat powierzył mu opiekę nad osieroconym synem (Lucas Hedges). Mężczyzna musi powrócić do rodzinnego miasta i odnaleźć się w roli zastępczego rodzica. Podczas 89. gali wręczenia Oscarów „Manchester by the Sea” walczyć będzie o sześć statuetek: dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszego scenariusza (obie nominacje dla Kennetha Lonergana), najlepszego aktora (Affleck), najlepszej aktorki drugoplanowej (Michelle Williams) oraz dla najlepszego aktora drugoplanowego (Hedges).

ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl kultura logo duze tuwroclaw wtwlogo