Dyskusyjny Klub Filmowy - luty 2016

KINO AUSTRALIJSKIE
  • 1 - KRÓLESTWO ZWIERZĄT, reż. David Michôd, Australia, 2010 – 112'
  • 8 - MARY I MAX, reż. Adam Elliot, Australia, 2009 – 92'
  • 15 - TO WŁAŚNIE SEKS, reż. Josh Lawson, Australia, 2014 – 95'
  • 22 - POWRÓT – przedpremiera, reż. Simon Stone, Australia, 2015 – 96'
  • 29 - BABADOOK, reż. Jennifer Kent, Australia, Kanada 2014 – 92'


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Królestwo zwierząt, reż. David Michôd
Witajcie w półświatku Melbourne. J – siedemnastolatek, po śmierci uzależnionej od heroiny matki, wprowadza się do rodziny Cody, swojej zwodniczo słodkiej babki i jej synów. Nie trwa długo, kiedy J zostaje uwięziony pomiędzy lojalnością wobec rodziny a policją, która chce aby zeznawał przeciw wujom w sprawie morderstwa dwóch policjantów. Chłopak musi w jakiś sposób wybrać swoje miejsce w tym brutalnym królestwie zwierząt. Doborowa obsada – od australijskiej ikony filmu – Jacki Weaver (nominowanej za tę rolę do Oscara) i międzynarodowej gwiazdy – Guya Pierce’a po 17-letniego, debiutującego na ekranie Jamesa Frecheville’a.


Mary i Max, reż. Adam Elliot
Pewnego dnia samotna 8-letnia dziewczynka z dalekiej Australii wybiera przypadkowe nazwisko z nowojorskiej książki telefonicznej i na adres nieznajomego wysyła list z tabliczką czekolady. Nieznajomy w Nowym Jorku to Max Horowitz – samotny, grubawy 45-latek, który bierze życie na przeczekanie. Niczego się już nie spodziewa, a już najmniej listu z czekoladą od 8-letniej Australijki.
„Słodko-gorzka opowieść o parze outsiderów, których dzieli praktycznie wszystko (płeć, wiek, pochodzenie), a łączy przede wszystkim samotność” – Łukasz Muszyński, Filmweb


To właśnie seks, reż. Josh Lawson
Podobno najlepszym lekarstwem na nudę w związku jest odrobina pikanterii w sypialni. Jednak dzielenie się erotycznymi pomysłami może przynieść wyjątkowo zabawne skutki. Bo co zrobić, gdy on za bardzo wciągnie się w zabawę w przebieranki? Albo gdy ona osiąga rozkosz, tylko wtedy, kiedy doprowadzi go do płaczu? Zwyczajne pary i ich niezwykłe łóżkowe perypetie. Przebojowa komedia o seksualnych fantazjach i o nas samych.

To właśnie seks to debiutancki obraz Josha Lawsona, popularnego australijskiego aktora. Na ekranie partneruje mu grupa aktorów, którzy za swoje brawurowe role otrzymali nominacje do najważniejszej australijskiej nagrody filmowej AACTA.


Powrót, reż. Simon Stone – przedpremiera
Lokalna społeczność. Na ślub ojca, miejscowego bogacza (Geoffrey Rush – „Koneser”, „Jak zostać królem”), z o wiele młodszą kobietą, przyjeżdża Christian (Paul Schneider). Podczas swojego pobytu w rodzinnym mieście odnawia kontakt z Oliverem, przyjacielem z dzieciństwa. Z czasem poznaje też jego najbliższych i odkrywa sekret, który może zniszczyć rodzinę Olivera. Gdy historia zmierza do wielkiego finału, fakty, które miały na zawsze zostać pogrzebane, niespodziewanie wychodzą na jaw. Skomplikowana przeszłość i ukrywane przez lata tajemnice okazują się być poważnym zagrożeniem dla rodzinnych więzi.
„Olśniewający debiut, doskonałe zdjęcia, piękna muzyka i wybitne aktorstwo” – The Iris
„Historia opowiedziana poetycko, soczyście i z dozą niebezpieczeństwa” – The Guardian


Babadook, reż. Jennifer Kent
Matkę i jej sześcioletniego synka nawiedza nocami dziwaczny, tajemniczy stwór. Czy dziwne zjawisko jest realne, czy może jest wynikiem pogłębiającej się alienacji i psychozy bohaterów? Duszną, gęstą, schizofreniczną atmosferę filmu pogłębiają dodatkowo mistrzowskie zdjęcia polskiego operatora Radka Ładczuka, znanego z takich filmów jak Jesteś Bogiem czy Sala samobójców.
„Każdy filmowiec – nie tylko debiutant – powinien marzyć o takim filmie jak Babadook w swoim portfolio. O utworze z pogranicza kilku gatunków, potwierdzającym potencjał drzemiący w każdym z nich; jednocześnie zadłużonym w klasyce i budującym na jej bazie nową jakość” – Michał Walkiewicz, Filmweb
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta kreatywnywroclaw kultura logo duze tuwroclaw wtwlogo