Dyskusyjny Klub Filmowy - październik 2014

KINO AMERYKAŃSKIE
  • 6 - KAWA I PAPIEROSY, reż. JIM JARMUSCH – 2003 – 100'
  • 13 - NEBRASKA, reż. ALEXANDER PAYNE – 2013 – 115'
  • 20 - KŁAMSTWA ARMSTRONGA, reż. ALEX GIBNEY – 2013 – 125'
  • 27 - WSZYSTKO STRACONE, reż. J. C. CHANDOR – 2013 – 105'

Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

KAWA I PAPIEROSY
NOWY SEZON ROZPOCZYNAMY OD LAUREATA PLEBISCYTU PUBLICZNOŚCI.
SAMI PAŃSTWO WYBRALIŚCIE TEN FILM NA DOBRY POCZĄTEK. Krótkometrażowe filmy Jima Jarmuscha z cyklu „Kawa i papierosy” są esencją stylu i charakteru wypowiedzi tego twórcy. W tych krótkich filmach znaleźć można klucz do wszystkich jego utworów, a my zobaczymy w tym zestawie sporo takich właśnie „jarmuschowskich” perełek. Forma tych filmów zwykle na początku nas rozbawia, a potem przychodzi czas na głębsze refleksje o naszym miejscu w świecie, o roli kultury, języka, o normach i wynaturzeniach.


NEBRASKA
Podstarzały alkoholik (Bruce Dern w roli, która przyniosła mu nagrodę na festiwalu filmowym w Cannes i nominację do Oscara) dowiaduje się, że wygrał na loterii milion dolarów. By odebrać jednak nagrodę, musi się udać do Nebraski. Wyrusza w podróż ze swoim synem, który nie wierzy w wygraną ojca i sądzi, że padł on ofiarą oszustów.
Ta urocza i wzruszająca opowieść zrealizowana w ulubionym amerykańskim gatunku – kinie drogi – to czasami gorzka, czasami pełna humoru opowieść o rodzinie i jej zagadkach, o złudzeniach, godności, poczuciu własnej wartości i cichej tęsknocie za odkupieniem.


KŁAMSTWA ARMSTRONGA
„Kłamstwa Armstronga” to pasjonujące spojrzenie na jedną z najbardziej niezwykłych karier w historii sportu. Lance Armstrong to jeden z najwybitniejszych kolarzy na świecie. Liczne sukcesy i rekordy przyniosły mu wielką sławę i zaszczyty. Okazało się jednak, że sukcesy związane były z niedozwolonym dopingiem. W 2012 roku został dożywotnio zdyskwalifikowany przez Amerykańską Agencję Antydopingową, odebrano mu medal olimpijski i wszystkie zwycięstwa w Tour de France.

WSZYSTKO STRACONE
Samotny facet, łódka i horyzont w oddali. „Wszystko stracone” to film jednego aktora. Mężczyzna, którego gra Robert Redford, żegluje samotnie przez ocean. Jego łódź uderza w dryfujący kontener, woda zalewa pokład. Bohater traci łączność z lądem. Zdany na siebie wprowadza w życie kolejne procedury ratunkowe. Reżyser filmu – J.C. Chandor stawia nam podstawowe pytania dotyczące ludzkiej kondycji oraz proponuje refleksję nad miejscem człowieka w świecie i jego losem.
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta kreatywnywroclaw kultura logo duze tuwroclaw