banergw

Dyskusyjny Klub Filmowy - listopad 2015

Filmowe portrety: Jake Gyllenhaal
  • 9 - WOLNY STRZELEC, reż. Dan Gilroy, USA 2014 – 117'
  • 16 - BOGOWIE ULICY, reż. David Ayer, USA 2012 – 109'
  • 23, godz. 19.00 - LABIRYNT, reż. Denis Villeneuve, USA 2013 – 153'
  • 30, godz. 19.00 - ZODIAK, reż. David Fincher, USA 2007 – 158'


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Wolny strzelec – reż. Dan Gilroy, 2014
Przyprawiający o gęsią skórkę Jake Gyllenhaal w życiowej kreacji wolnego strzelca, którego stać na absolutnie wszystko, żeby wspiąć się po szczeblach kariery. Lou Bloom jest trybikiem wielkiej machiny, w ramach której lokalne stacje telewizyjne tworzą popyt na sensacyjne materiały reporterskie. Fakt, że główny bohater zaczyna odnosić sukcesy to prawdziwie koszmarna wizja świata w którym żyjemy. „Wolny strzelec” to mroczna i wypaczona wersja klasycznego „amerykańskiego snu” z Jakem Gyllenhaalem i Los Angeles w rolach głównych.


Bogowie ulicy – reż. David Ayer, 2012
Realistyczne sceny akcji, które rozsławiły ten film wśród krytyków i milionów widzów, ukazują punkt widzenia policjantów i członków gangu, wsparty kamerami monitoringu oraz perspektywą ludzi, którzy przypadkowo znaleźli się na linii ognia. Taka panorama perspektyw tworzy emocjonujący portret najmroczniejszych ulic miasta i ich nieustraszonych obrońców. William Friedkin, twórca filmu „Francuski łącznik”, do tej pory uznawanego za najlepszy film policyjny stwierdził, że „Bogowie ulicy to wspaniały film... być może najlepszy film policyjny w historii”.


Labirynt – reż. Denis Villeneuve, 2013
Klasyczny, znakomicie napisany i trzymający w napięciu thriller. Jest chłodny, pochmurny dzień – Święto Dziękczynienia. Przedmieścia Pensylwanii, okolica, w której dzieci codziennie jeżdżą na rowerach i bawią się na ulicy. W ciepłym i przytulnym domu Doverowie i Birche’owie wraz z przyjaciółmi jedzą tradycyjny świąteczny obiad. Ale swobodna i wesoła atmosfera nie trwa długo. Dwie najmłodsze córeczki Doverów i Birche’ów, sześcioletnia Anna i starsza od niej o rok, Joy, znikają nagle bez śladu… Złożone konflikty moralne, które mogą wynikać z naszej reakcji na takie uczucia są pasjonujące nawet dla widza, który bezpiecznie siedzi w kinowym fotelu.

 
Zodiak – reż. David Fincher, 2007
„Szanowny Panie Redaktorze! To ja, morderca...” – tak zaczyna się prawdziwa historia seryjnego mordercy, który przez dziesięciolecia zastraszał rejon Zatoki San Francisco i drwił sobie z władz i dziennikarzy swoimi szyframi, listami i wskazówkami. Polowanie na myśliwego stało się obsesją czterech ludzi, przez którą stali się widmami samych siebie, a zabójca ukrywający się pod pseudonimem Zodiak podniósł poprzeczkę dla morderców-psychopatów w Stanach Zjednoczonych. Witamy w koszmarze, którego nie powstydziłby się sam Kuba Rozpruwacz.
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta kreatywnywroclaw kultura logo duze tuwroclaw wtwlogo