BF2014-DCF-BANNER-992x80

Dyskusyjny Klub Filmowy - maj 2015

KINO KUBAŃSKIE
Reżyseria: TOMÁS GUTIÉRREZ ALEA
  • 4 - ROZBITKOWIE 1979 – 120'
  • W dniach 8-17 maja zapraszamy na projekcje DOCS AGAINST GRAVITY FILM FESTIVAL
    W związku z tym seans DKF-u w dniu 11 maja NIE ODBĘDZIE SIĘ.
  • 18 - LISTY Z PARKU 1989 – 90'
  • 25 - GUANTANAMERA 1995 – 100'


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

ROZBITKOWIE
Do rezydencji arystokratycznego rodu docierają niepokojące wieści o nadciągającej rewolucji. To brzmi jak zapowiedź końca świata. Członkowie rodziny postanawiają się zabarykadować, nie przyjmować hiobowych sygnałów do wiadomości i przetrzymać zbliżający się kataklizm w dobrze strzeżonej twierdzy ze złudną nadzieją, że to „nie potrwa dłużej niż parę tygodni”. Na razie nic im nie grozi, ale zapasy stopniowo ubywają, a służba staje się coraz bardziej krnąbrna i wymyka się spod kontroli. „Rozbitkowie” to czarna komedia, nad którą unosi się duch filmów Buñuela, ulubionego mistrza Alei. Czyżby kubańska wersja „Anioła zagłady”?


LISTY Z PARKU
Można uznać ten film za klasyczną komedię romantyczną zrealizowaną w baśniowej formie. Mamy tu więc romans wzbogacony i jednocześnie zakłócony przez „tego trzeciego”, tajemniczą intrygę, piękne krajobrazy, atmosferę pełną uroku i nastrojową muzykę. A wszystko to stało się za sprawą mistrzowskiej prozy Gabriela Márqueza i oczywiście „patrona” naszych majowych podróży filmowych – Tomása Gutiérreza Alei.
 


GUANTANAMERA
Pełna absurdu jest opowieść z „Guantanamery”. Kiedy po latach dawni kochankowie padają sobie w ramiona, ona umiera ze szczęścia, a zwłoki trzeba przetransportować na drugi koniec wyspy. Po drodze napotykamy przeciętnych Kubańczyków, którzy muszą każdego dnia od nowa przezwyciężać schizofrenię swojej rzeczywistości, a stworzony w filmie ich zbiorowy portret budzi podziw, że tak śmiały utwór mógł powstać na Kubie, gdzie władze tępią wszelkie przejawy krytyki czy choćby tylko niezgodności z idealnym obrazem „raju Fidela”.
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta kreatywnywroclaw kultura logo duze tuwroclaw wtwlogo