BF2014-DCF-BANNER-992x80

Dyskusyjny Klub Filmowy - marzec 2015

AMERYKAŃSKA KLASYKA
  • 2.03 - ŚPIEWAK JAZZBANDU, reż. ALAN CROSLAND – 1927 – 90'
  • 9.03 - BUNTOWNIK BEZ POWODU, reż. NICHOLAS RAY – 1954 – 110'
  • 16.03 - CO SIĘ ZDARZYŁO BABY JANE?, reż. ROBERT ALDRICH – 1964 – 135'
  • 23.03 - MECHANICZNA POMARAŃCZA, reż. STANLEY KUBRICK – 1971 – 135'
  • 30.03 - 2001: ODYSEJA KOSMICZNA, reż. STANLEY KUBRICK – 1968 – 160'


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

ŚPIEWAK JAZZBANDU
Legenda kina. Pierwszy na świecie film dźwiękowy. Wykorzystanie popularnego wówczas śpiewaka jazzowego Ala Jolsona do głównej roli w filmie okazało się znakomitym pomysłem. Interesująca i fascynująca fabuła ozdobiona została muzyką, która w tamtej epoce stała się sensacją – kino przestało być tylko sztuką obrazu, zapanował w niej dźwięk. Zobaczmy ten prawdziwy zabytek sztuki filmowej. Zobaczmy, czym po raz pierwszy zachwycili się kinomani tamtej epoki.


BUNTOWNIK BEZ POWODU
To kolejne wielkie wydarzenie w dziejach kina. James Dean jako buntowniczy młodzieniec walczący z całym światem, ale też i z samym sobą. Film stał się już wówczas wielkim przebojem i pytaniem o tożsamość młodych ludzi, o ich status we współczesnym świecie, o ich relacje z dorosłymi, o ich przyszłość. Czy te pytania są nadal aktualne? Sprawdźmy to po 60 latach od premiery!
 
 


CO SIĘ ZDARZYŁO BABY JANE?
Dwie siostry w podeszłym wieku – byłe rywalizujące ze sobą aktorki – walczą ze sobą nadal. Atmosfera strachu, rozliczeń, nienawiści krąży nad nimi, zniewala je, niszczy. Trudno otrząsnąć się po tej historii, nawet dziś – po wielu latach. Wielki koncert aktorski Bette Davis i Joan Crawford.
MECHANICZNA POMARAŃCZA
Młody przestępca – w ramach resocjalizacji – poddaje się kuracji, która ma go wyzwolić z agresji. Zarówno jego okrutne działania jak i ta kuracja okazują się przejawem przemocy. Film Kubricka jest jednym z najbardziej wnikliwych studiów patologii i okrucieństwa we współczesnym świecie. Zrealizowany ponad 40 lat temu, do dziś robi ogromne wrażenie, do dziś jest niestety aktualny.2001: ODYSEJA KOSMICZNA
Stanley Kubrick opowiada historię ludzkości. Zaczyna od czasów prehistorycznych i tę niesamowitą podróż w czasie doprowadza do współczesnej i niezmierzonej przestrzeni kosmicznej. Obrazy kosmosu mieszają się z osobistymi wspomnieniami i wizjami. Wizjonerskie obrazy wytyczają drogę kinu science-fiction, ale nie temu rozrywkowemu, trickowemu, lecz refleksyjnemu, filozoficznemu, niemal metafizycznemu. To niewątpliwe i ponadczasowe arcydzieło gatunku.
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta kreatywnywroclaw kultura logo duze tuwroclaw wtwlogo