BF

Dyskusyjny Klub Filmowy - czerwiec 2015

  • 1 - MOTYL I SKAFANDER, reż. JULIAN SCHNABEL (Francja, USA) – 2007 – 110'
  • 8 - PALACZ ZWŁOK, reż. JURAJ HERZ (Czechosłowacja) – 1968 – 95'
  • 15 - POGORZELISKO, reż. DENIS VILLENEUVE (Francja, Kanada) – 2010 – 130'
  • 22 - TRZY POGRZEBY MELQUIADESA ESTRADY, reż. TOMMY LEE JONES (Francja, USA) – 2006 – 115'
  • 29 - JASKINIA ZAPOMNIANYCH, SNÓW (projekcja w 3D), reż. WERNER HERZOG (Francja, Kanada, Niemcy, USA, Anglia) – 2010 – 90'


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 10 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

MOTYL I SKAFANDER
Czy można żyć pełnią życia i kontaktować się z otoczeniem, gdy jedynym środkiem komunikacji jest ruchoma powieka? To pozornie dziwne pytanie stało się kluczem do refleksji roztaczanych przez twórców tego utworu. Bohater doznaje wylewu i na skutek paraliżu tylko tym sposobem kontaktuje się z innymi postaciami filmu, również z jego widzami. Ten niesamowity pomysł odsłania przed nami ogromne i nieprzewidywalne możliwości ludzkiej inteligencji i wyobraźni.


PALACZ ZWŁOK
Klasyczna pozycja czeskiej nowej fali z lat 60. Tytułowy bohater – fanatyczny zwolennik kremacji w czasie hitlerowskiej okupacji – okazuje się osobnikiem szczególnie podatnym na działanie faszystowskiej propagandy i manipulacji. Kolaboracja z wrogiem doprowadza go do szaleństwa, a w ślad za tym do tragicznych wydarzeń. Ta wstrząsająca historia opowiedziana jest w formie beznamiętnej narracji głównego bohatera, co tym bardziej porusza nasze emocje i pobudza do refleksji.


POGORZELISKO
Podczas lektury testamentu swojej matki u notariusza Lebela, rodzeństwo Jeanne i Simon Marwan otrzymują dwie koperty – jedną przeznaczoną dla ich ojca, którego uważali za zmarłego oraz drugą przeznaczoną dla brata, o którego istnieniu nie mieli pojęcia. Rodzeństwo ponownie poznaje historię swojej matki, odkrywając tragiczne przeznaczenie wykute przez wojnę. To poruszającą historia przenosząca horror wojny do sfery osobistych przeżyć, a chłodna i bezosobowa narracja reżysera jeszcze bardziej eksponuje ból bohaterów.


TRZY POGRZEBY MELQUIADESA ESTRADY
Na środku pustyni w Teksasie znalezione zostaje ciało zastrzelonego Meksykanina Melquaidesa Estrady. Ponieważ martwy przebywał w USA nielegalnie, policja nie chce nawet szukać jego zabójcy i od razu każe pochować zwłoki i zamknąć sprawę. Ale to nie takie proste – lokalny ranczer a zarazem najbliższy przyjaciel zabitego wyrusza z poczerniałym trupem do Meksyku, by urządzić mu przyzwoity pochówek. W filmie zderzają się dwa światy – nasz, pozornie cywilizowany oraz ów „dziki” Meksyk, w którym szanuje się ludzkie życie, pomaga ludziom w potrzebie, a w niewielkich knajpkach na rozstrojonym pianinie gra się Chopina.


JASKINIA ZAPOMNIANYCH SNÓW
Przez ponad 20 000 lat jaskinia Chauvet była kompletnie odizolowana od reszty świata w wyniku przysłonięcia olbrzymim blokiem skalnym. Jej wnętrze przedstawia zachwycające malowidła, pochodzące z epoki lodowcowej. Od momentu odkrycia jaskini, zaledwie kilka osób miało do niej dostęp. Pozostawała ona tajemnicą, dopóki Werner Herzog nie sfilmował jej w wersji 3D. Odsłonił tym samym przed naszymi oczami niezwykłe piękno i urok jednego z najbardziej niesamowitych i inspirujących miejsc na Ziemi. „Jaskinia zapomnianych snów” to niezwykła podróż w przeszłość oraz w historię ludzkiej kultury i tradycji.
ram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta kreatywnywroclaw kultura logo duze tuwroclaw wtwlogo