Dyskusyjny Klub Filmowy - listopad 2018

  • 5 – SCORE: MUZYKA FILMOWA, reż. Matt Schrader, USA, 2016 – 94’
  • 12 – MATANGI/MAYA/M.I.A., reż. Steve Loveridge, USA, UK, Sri Lanka, 2018 – 95’
  • 19 – GRACE JONES, reż. Sophie Fiennes, Irlandia, UK, 2017 – 115’
  • 26 – RUMBLE. JAK INDIANIE  ZATRZĘŚLI ŚWIATEM MUZYKI, reż. Catherine Bainbridge, Kanada, 2017 – 103’reż. V. Schlöndorff, Francja, Jugosławia, Polska, RFN, 1979 – 144’


Seanse w poniedziałki o godz. 20.00 | Bilety - 12 zł
Działalność DKF-u jest dotowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej


everestSCORE: MUZYKA FILMOWA

Co sprawia, że ścieżkę dźwiękową filmu pamiętamy przez długi czas? Film opowiada o roli muzyki w filmie. Obserwujemy wywiady z ponad 60 kompozytorami, dyrygentami, reżyserami, producentami, agentami i ekspertami do spraw kina. Poznajemy elitę hollywoodzkich twórców, którzy opowiadają o magii muzyki filmowej i procesach jej tworzenia. Kompozytor okazuje się muzycznym naukowcem, który za pomocą dźwięków steruje emocjami, potrafi zbudować napięcie, wywołać smutek i euforię. Dowiadujemy się, jak najlepsi kompozytorzy pracowali nad popularnymi filmami i serialami telewizyjnymi i jak powstała muzyka do takich hitów kinowych, jak: „James Bond”, „Gwiezdne wojny”, „Indiana Jones”, czy „Piraci z Karaibów”.


siodmapieczecMATANGI/MAYA/M.I.A

Budzi kontrowersje, jest niepokorna. M.I.A. - naczelna buntowniczka branży muzycznej, wokalistka, kompozytorka i producentka, która łączy w swojej twórczości wiele różnych gatunków, w tym hip-hop, ragga, dancehall i electro. Bezkompromisowa, szczera i dosadna, zbudowała waleczny i buntowniczy wizerunek sceniczny. Krytykowana przez Wielką Brytanię i Stany Zjednoczone córka jednego z założycieli Tamilskich Tygrysów, oskarżana o wspieranie terroryzmu, przez co MTV cenzurowało jej klipy, tłumaczy jednak, że jej postawa to jedynie krzyk cywila i uchodźczyni w jednym. Film, oparty na nigdy wcześniej niepokazywanych materiałach archiwalnych jej autorstwa, jest intymnym portretem tej nietuzinkowej artystki, która nieustannie łamie konwencje.


tamgdzierosnapoziomki
GRACE JONES

Grace Jones to ikona popkultury lat 70. i 80. XX wieku, piosenkarka, modelka, symbol oryginalnego stylu, wyrafinowanego smaku oraz Nowego Jorku końca ubiegłego wieku. Podziwiana za wizualną stronę występów i szatę graficzną płyt, słynie z oryginalnego, androgynicznego wizerunku. W filmie poznajemy ją zarówno w roli córki, jak i matki, siostry oraz babki. Śledzimy jej karierę zawodową oraz oglądamy specjalny występ z legendarnymi hitami, takimi jak „Pull Up to the Bumper” czy „Slave to the Rhythm”. Widzimy, jak zachowuje się w trasie koncertowej wobec swoich współpracowników i jak traktuje publiczność na koncertach. Obserwujemy szczytowe momenty jej kariery oraz głośnie wywiady, w tym ten z Russellem Harty, którego uderzyła przed kamerą.


FannyAlexander013
RUMBLE. JAK INDIANIE ZATRZĘŚLI ŚWIATEM MUZYKI

Film to zaginiony rozdział amerykańskiej muzyki popularnej – historia ogromnej, a dotąd nieznanej roli, jaki dla jej rozwoju odegrali rdzenni mieszkańcy Ameryki Północnej. Sam tytuł filmu pochodzi od kultowych akordów utworu Linka Wraya z 1958 roku, który dla wielu rockmenów stał się kamieniem milowym rozwoju tego gatunku. I o ile każdy z nas je zna, niewielu kojarzy, że Wray był Indianinem z plemienia Szaunisów. Takich historii jest więcej. Film przedstawia 10 portretów znaczących artystów wywodzących się ze społeczności Indian, poczynając od ojca gatunku blues Delty Charleya Pattona przez królową swingu Mildred Bailey, legendy rocka: Jimiego Hendrixa i Jesse’ego Ed Davisa po Taboo, członka popowego Black Eyed Peas.
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw wtwlogo
radiowroclaw logo odra wroclawmiastospotkan logo skil logo skil logo skil