Festiwal Filmu Irlandzkiego w kinie DCF

tam gdzie mieszka bogW dniach 15-17 listopada w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się Festiwal Filmu Irlandzkiego. W programie znajdą się irlandzkie tytuły z ostatnich kilku lat, a wśród nich filmy dokumentalne, fabularne i animacje. Projekcjom towarzyszyć będą prezentacje multimedialne i warsztaty plastyczne dla dzieci. Bilety: 10 zł.

Ciekawym dokumentem, który premierę miał w roku 2018, będzie film „W imię pokoju” ukazujący walkę Johna Hume’a, Laureata Pokojowej Nagrody Nobla, o przywrócenie pokoju w Irlandii Północnej. W programie także film muzyczny - „Młodzi przebojowi”. Zabawna komedia  o tworzeniu zespołu muzycznego, by zaimponować wybrance serca. W filmie „South” muzyka będzie tłem w poszukiwaniu matki a jednocześnie samego siebie.

Tematy trudne, ale podane w formie romantycznej komedii podejmuje film „Sanctuary”. Powstały na bazie sztuki teatralnej i będącej efektem działań terapeutycznych grupy osób niepełnosprawnych umysłowo i z zespołem Downa, porusza tematy seksualności i emocji osób niepełnosprawnych.

„Piękny drań” natomiast, to historia szkolnej gwiazdy rugby i outsidera, którzy zmuszeni do dzielenia pokoju w internacie postawieni zostaną przed rodzącym się między nimi uczuciem nie mieszącym się w ramach szkolnej egzystencji.

W ramach festiwalu obejrzymy również jedną z najpiękniejszych irlandzkich animacji. Baśń o Selkie, kobiecie zamienionej w fokę, wywodzi się ze starych irlandzkich legend. Film nominowany był do Oscara, któremu towarzyszy piękna muzyka irlandzkiego zespołu Kila. Pokazowi towarzyszyć będą warsztaty plastyczne w czasie, których dzieci tworzyć będą morskie krajobrazy inspirowane filmem.
 
Program festiwalu:

15 listopada (czwartek)

Oficjalne otwarcie Festiwalu
18:00 - KANDYDAT DLA SZALONEJ MARY | A date for Mad Mary, reż. Darren Thornton, Irlandia 2016, 82’

20:30 - MŁODZI, PRZEBOJOWI | Sing Street, reż. John Carney, Irlandia/Wlk. Brytania/USA 2016, 106’
(po projekcji zapraszamy na spotkanie przy kieliszku wina, muzykę na żywo i pokaz tańca irlandzkiego w wykonaniu zespołu Irish Spin)

16 listopada (piątek)

18:00 - SOUTH | South, reż. Gerard Walsh, Irlandia 2016, 75’
19:30 - PRZEKLĘCI | The Lodgers, reż. Brian O’Malley, Irlandia 2017, 93’

21:30 - „IRLANDIA Z DRESZCZYKIEM”- śladami nawiedzonych miejsc, baśniowych postaci i gotyckich powieści grozy, prezentacja multimedialna, 60’,  

17 listopada (sobota)

11:00 - SEKRETY MORZA | Song of the Sea, reż. Tomm Moore, Belgia/Dania/Francja/Irlandia/Luksemburg 2014, 94’ (po projekcji zapraszamy dzieci na warsztaty plastyczne)

18:00 - SANCTUARY | Sanctuary, reż. Len Collin, Irlandia 2016, 87’

19:30 - W IMIĘ POKOJU: JOHN HUME W AMERYCE, reż. Maurice Fitzpatrick, Irlandia 2018, 90’

21:15 - „HISTORIA FILMU IRLANDZKIEGO”- prezentacja multimedialna, 60’
radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan logo skil logo skil logo skil