„Wielkie piękno” Sorrentino

wielkiepieknoOd piątku 7 lutego w DCF-ie można oglądać obsypany nagrodami film Paolo Sorrentino; zdobył on m.in. Europejskie Nagrody Filmowe dla Najlepszego Filmu, Najlepszego Aktora (Toni Servillo) i za Najlepszą Reżyserię, Złoty Glob dla Najlepszego Filmu Zagranicznego i nominacje do Oscara i Złotej Palmy.

Jep Gamberdella (Toni Servillo) – przystojny, czarujący mężczyzna i znany dziennikarz – pomimo pierwszych oznak starzenia się, w pełni korzysta z życia. Chodzi na eleganckie kolacje i przyjęcia, gdzie jego bystry dowcip i uwodzicielski styl są zawsze mile widziane. W młodości napisał powieść, która przyniosła mu nagrodę literacką i reputację sfrustrowanego pisarza. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum wydaje przyjęcia, na których „ludzka aparatura” – jak brzmiał tytuł jego powieści – rozbierana jest do naga. Znużony swoim stylem życia, Jep marzy czasem, aby raz jeszcze wziąć do ręki pióro.

„Wielkie piękno” to film w duchu Felliniego. „Poezja obrazu i uczta dla oczu widza” czy „cudownie wzruszająca historia, na granicy jawy i snu…” – jak pisali o nim dziennikarze filmowi na Festiwalu w Cannes, gdzie nominowany był do Złotej Palmy.
„Arcydzieło, które powala i prowadzi na skraj szaleństwa” napisał The New York Times. „Wielka filmowa uczta – narodził się nowy Fellini” pisało Variety. 

„Wielkie piękno” otrzymało 4 Europejskie Nagrody Filmowe 2013 (europejskie odpowiedniki Oscarów): jako Najlepszy Europejski Film Roku, dla Najlepszego Aktora (Toni Servillo), za Najlepszą Reżyserię i Najlepszy Montaż. Film został także nagrodzony Złotym Globem w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego i zdobył nominację do Oscara w tej kategorii.

Paolo Sorrentino – wybrana filmografia:
2013 Wielkie piękno
2011 Wszystkie odloty Cheyenne’a
2008 Boski
2006 Przyjaciel rodziny
2004 Skutki miłości
2001 O jednego więcej

WIELKIE PIĘKNO / LA GRANDE BELLEZZA (Francja, Włochy 2013)
reżyseria: Paolo Sorrentino
scenariusz: Paolo Sorrentino, Umberto Contarello
obsada: Toni Servillo, Carlo Verdone, Sabrina Ferilli, Carlo Buccirosso i inni
zdjęcia: Luca Bigazzi
muzyka: Lele Marchitelli
dystrybucja: Film Point Group
czas: 144 min

radioram gazetawroclawska naszemiasto dlastudenta wroclawpl tuwroclaw
wtwlogo strefawroclaw radiowroclaw wroclawmiastospotkan logo skil logo skil logo skil